Pereiti prie turinio

Bijūnas ir pinavija

Žydi bijūnai
Žydi bijūnai

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pilėnuose“ Ūdrys iš tikrųjų dainuoja: “Aš papuošiu žirgo galvą pinavijom, apkaišysiu pavadėles žaliom rūtom.“ Kas tos pinavijos, apie kokias gėles ar žolynus čia dainuojama? Tai mums gerai pažįstamas bijūnas, kai kur Lietuvoje vadinamas pinavija. Dabartinės lietuvių kalbos žodyne pavadinimo pinavija nerasime.Bet biologai patvirtina šią hipotezę, jog bijūnas ir pinavija tai vienas ir tas pats. Bijūnas (paeonia officinalis) puošia beveik kiekvieną darželį Lietuvoje. Ši gėlė apsipila žiedais gegužės - birželio mėnesiais. Nors liaudies dainoje minima „bijūnėlio žali lapai, raudoni žiedeliai“, dabar didžiulių bijūnų žiedų spalvų paletė gana įvairi: balti, rausvi, švelniai kreminiai, ryškūs raudoni žiedai., skleidžiantys malonų švelnų kvapą. Bijūnų yra išvesta įvairių veislių.Kas pirmais metais po pasodinimo tikisi išvysti kerinčius savo grožiu žiedus, tam tenka nusivilti. Tik po metų, dviejų ar trijų džiugina bijūnas savo tikraisiais žiedais mūsų akį. Rūšies pavadinimas officinalis nurodo, kad bijūnas naudojamas kaip vaistinis augalas.

https://tonas.lt/node/3787

Sinonimai

Liaudis vaistinį bijūną taip pat vadino: bijonas, panavija, pinavija, pivonija.

Kontraindikacijos

Nerekomenduojama vaistinio bijūno preparatų naudoti sergant skrandžio ir žarnyno uždegimu.

Vaistinės savybės

Vaistinis bijūnas dažniausiai naudotas nervų ligoms gydyti, kai kamuoja nemiga. Žinomi atvejai kai liaudies medicina naudoja šio augalo preparatus sąnarių skausmui malšinti, ginekologiniams negalavimams gydyti.

Rinkimas ir laikymas

Vaistinei žaliavai tinka visas vaistinio bijūno augalas. Augalas raunamas žydėjimo metu. Tuomet atskiriamo šaknys, žolė bei žiedai ir visos dalys ruošiamos atskirai.

Šaknys nuvalomos ir nuplaunamos po tekančiu vandeniu, tuomet apvytinamos, ir baigiamos džiovinti džiovykloje iki 50 laipsnių temperatūroje. Laikomos sausoje ir vėsioje vietoje tinka naudoti iki 3 metų.

Žiedai ir žolė ruošiama panašiai: džiovinama nuo tiesioginių saulės spindulių apsaugotoje, gerai vėdinamoje vietoje. Paruošta žaliava susmulkinama ir pilama į saugojimo tarą. Žolė laikoma tankiuose maišuose, o žiedai sandariuose stikliniuose induose. Žolė ir žiedai tinka vartoti ne ilgiau kaip 2 metus po žaliavos paruošimo.

Augale aptinkamos cheminės medžiagos

Visame augale:

 • metilsalicilatas
 • peoninas

Šaknyse ir šakniastiebiuose:

 • baltymai
 • amino rūgštys
 • raugai
 • polisacharidai

Žolėje:

 • peoniflorinas
 • peonolis
 • flavonidai
 • raugai
 • askorbo rūgštis

Paplitimas

Lietuvoje vaistinis bijūnas nuo seno auginamas darželiuose prie sodybų, vertinamas dėl didelių puošnių žiedų ir malonaus kvapo. Natūraliai Lietuvos teritorijoje neauga.

Kiti faktai

Vaistinis bijūnas dekoratyvus augalas. Išvesta daug veislių skirtingais žiedais, pilnavidurių formų. Tinka parkų, takų apželdinimui.

https://gamtininkas.lt/augalai/bijunas-vaistinis-lot-paeonia-officinalis/

Org, and has been with this organization since its do my homework for money inception